90 let brzd Bosch – Od servobrzd až po brzdové obložení bez mědi

23. srpna 2017, 12:04

Od servobrzd až po brzdové obložení bez mědi:
– V roce 1927 zajišťovaly servobrzdy Bosch podstatně kratší brzdnou dráhu
– Patent společnosti Bosch z roku 1936 vytvořil základ pro moderní protiblokovací systémy
– Brzdové obložení bez mědi splňuje od roku 2014 vysoké požadavky na ochranu životního prostředí

Brzdy byly bezpochyby prvním a nejdůležitějším bezpečnostním komponentem ve vozidle. Ve dvacátých letech se již brzdy nedokázaly zcela přizpůsobit výkonu motoru a hmotnosti tehdejších automobilů. Daleko vyšší bezpečnost přinesla pneumatická servobrzda, kterou Bosch představil v roce 1927. S tímto geniálním vynálezem mohla být zkrácena brzdná dráha tehdejších užitkových vozidel až o třetinu. O rok později, v roce 1928, představil Bosch kompaktní řešení posilovače brzd pro osobní vozidla se svým systémem “Bremshelf”.

Také základy moderních protiblokovacích systémů stanovili inženýři Bosch již v roce 1936 patentem s názvem “Zařízení pro zamezení blokování kol motorových vozidel při brzdění”. Protiblokovací systém ABS ale mohl být sériově vyráběn teprve od roku 1978 díky vysoce výkonné digitální technice. Společností Bosch vyvíjené systémy ABS a na nich dále od roku 1986 budované systémy protiprokluzové regulace ASR a od roku 1995 také program elektronické stability ESP® jsou nejdůležitější komponenty pro bezpečné brzdění.

Inovativní vývoj společnosti Bosch u všech komponentů brzd
Od devadesátých let určovali inženýři Bosch inovativním technickým vývojem, vynálezy a patenty stále nová měřítka pro oblasti brzdových systémů, a učinili tak naše auta bezpečnějšími. Protiblokovací systémy jsou v současnosti při konstrukci automobilů standardem. Program elektronické stability ESP® je v řadě zemí předepsán zákonem.

Vedle elektronických systémů zlepšovaly vývoje společnosti Bosch také bezpečnou činnost ostatních komponentů brzd. Společnost Bosch tak dosáhla v roce 1984 podstatného zlepšení brzdného výkonu pro výkonově silná vozidla díky použití litiny s vysokým obsahem uhlíku pro brzdové kotouče. Řada inovací vstupovala do vývoje brzdových třmenů také mezi roky 2001 a 2012.

Za vším je směs: nové kombinace materiálů pro brzdová obložení
Také u brzdových obložení, která musí účinně přenášet brzdné síly a bezpečně zabrzdit vozidlo, dosahovala společnost Bosch inovativními výrobními technologiemi a novými kombinacemi materiálů řadu úspěchů. Při vývoji brzdového obložení bylo nutné zohlednit národní zákony platné v jednotlivých zemí a také zde povolené nejvyšší rychlosti a zde platné předpisy pro ochranu životního prostředí. Společnost Bosch proto vyrábí řadu typů brzdových obložení speciálně s ohledem na regionální požadavky, které zpravidla přesahují zákonné požadavky. Tak například americké státy Washington a Kalifornie již v roce 2010 zavedly zákony pro budoucí regulace, a to zvláště pro obsah mědi v brzdovém obložení. Inženýři společnosti Bosch proto vyvinuli směsi pro brzdové obložení bez mědi, které byly patentovány v roce 2014, a na trh bylo uvedeno první brzdové obložení bez mědi 8 let před uplatněním tohoto zákona.

Společnost Bosch nabízí brzdové obložení bez mědi také v Evropské unii, i když to zde ještě není zákonem předepsáno.

90 let brzd Bosch

Související články

Systémy žhavení Bosch
Systémy žhavení Bosch

Palivo pro vznětové motory je velmi zápalné oproti palivu pro zážehové motory. Z tohoto důvodu je startování vznětových motorů s přímým vstřikováním paliva (DI) spontánní při jakékoliv teplotě ≥ 0 °C, protože teplota vznícení 250 °C se dosáhne stlačením ve spalovací komoře motoru i při otáčkách startéru. Pod určitou teplotou ale vznětové motory potřebují podpůrný […]

Bosch plánuje převzetí MTA – italského výrobce klimatizačních systémů
Bosch plánuje převzetí MTA – italského výrobce klimatizačních systémů

Bosch  plánuje převzetí MTA Spa., italského výrobce vysoce účinných systémů topení, ventilace a klimatizace (HVAC = heating, ventilating and air-conditioning). Příslušná smlouva byla podepsána v italském Miláně 22. června 2017.

Parkování bez řidiče předvádějí Bosch a Daimler v reálných podmínkách
Parkování bez řidiče předvádějí Bosch a Daimler v reálných podmínkách

Manuální parkování je nyní minulostí. V parkovací garáži muzea Mercedes-Benz ve Stuttgartu se díky firmám Bosch a Daimler automatizované parkování stalo skutečností. 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!