Nadechněte se čerstvého vzduchu! Filtrační systém Ford umožňuje řidičům ve městě dýchat vzduch čistší než na venkově

23. července 2015, 9:26

Věděli jste, že kýchnutí při rychlosti 95 km/h může znamenat 20 metrů „jízdy naslepo“? Ford proto do svých vozů zabudoval nový systém filtrace vzduchu, který pohltí téměř veškerý oxid dusičitý – hlavní spouštěč astmatu – a 99 procent pylů, plynných emisí a pachů.

Nová technologie je pro posádku vozu doslova závanem čerstvého vzduchu. Ford při zkouškách zjistil, že koncentrace oxidu dusičitého a pevných částic jsou uvnitř takto vybaveného automobilu stejné nebo nižší než ve vzduchu venkovských oblastí – a to i tehdy, když se testovací vozy pohybovaly po městě, na dálnici, v dopravních zácpách nebo v tunelech.

Pokročilá filtrace vzduchu je jednou z mnoha inovací Fordu, jež vznikly s cílem zvýšit bezpečnost jízdy a zlepšit smyslové vjemy řidičů. Mnohé z nich přicházejí na svět ve vývojovém oddělení Ford European Research & Innovation Centre v německých Cáchách, které letos slaví výročí 20 let od založení.

Technologie, díky nimž se nekýchá
Nový systém filtrace vzduchu, představený v nových modelech Mondeo, S-MAX a Galaxy, využívá aktivní uhlí podobné tomu v plynových maskách, respirátorech či vesmírných skafandrech. Senzor kvality vzduchu sleduje koncentraci oxidu uhelnatého a oxidu dusičitého vně vozu a v případě potřeby zastaví přívod vzduchu zvenčí. Pokud je to nutné, zároveň také automaticky spustí systém pokročilé filtrace a recirkulace vzduchu. Nový filtr je o 50 procent účinnější než dosud používaný a dokáže zachytit i nejjemnější částice, které jsou tisíckrát menší než průměr lidského vlasu. Více než čtvrtina Evropanů trpí pylovou alergií.  U takto indisponovaných řidičů je o třetinu vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky nehody.

Robot, který poslouchá
Speciální robot Fordu přezdívaný RUTH (Robotised Unit for Tactility and Haptics – robotizovaná jednotka pro hmat a haptiku) může být naprogramován tak, aby se uvnitř vozu choval stejně jako člověk. Tento robot, ve skutečnosti velké rameno se šesticí kloubů, slouží k zaznamenávání a rozboru obtížně měřitelných parametrů – například pocitu pohodlí nebo vnímání kvality materiálů. RUTH se používá během celého procesu navrhování interiéru. Předepsané robotické testy zahrnují předběžné zkoušky vzorků materiálu, zkoušky panelů obložení pomocí vrypů, práci s otočnými ovladači, mačkání tlačítek a měření komfortních vlastností sedadla a loketní opěrky.

Díky dalšímu vývoji jsou nyní designéři a konstruktéři schopni využívat robota k zaznamenávání, izolování a analýze zvuků, jež se ozývají uvnitř vozu – například cvakání tlačítek nebo zvuku zavírání dveří. Na základě těchto zjištění podniká Ford taková opatření, aby zvuky, které se dostanou k uším posádky, zněly co nejpříjemněji. Ve snaze dále zlepšit odhlučnění interiéru Ford v novém Fordu Mondeo Vignale představil technologii aktivního potlačování ruchů Active Noise Control. Tři mikrofony strategicky rozmístěné v interiéru vozu sledují pronikání hluku od motoru do kabiny. Systém následně přes reproduktory audiosystému vysílá opačné zvukové vlny, které vyruší zvuk motoru a tím sníží úroveň hlučnosti v interiéru.

Chytré světlomety
Dobrý výhled je klíčovým předpokladem bezpečného řízení. Pokročilý systém předních světlometů Ford Advanced Front Lighting System vychází z již nabízených technologií adaptivních světlometů a rozpoznání dopravních značek. Výsledkem je lepší osvětlení vozovky na kruhových objezdech a na křižovatkách, kde má řidič dávat přednost. V kombinaci s informacemi z GPS dokáže systém také předvídat, lépe osvětlit a zapamatovat si zatáčky na cestě.

Technologie Spot Lighting vyhledává a sleduje až osm osob nebo větších zvířat včetně psů. Dva speciální LED světlomety umístěné vedle předních mlhovek tyto objekty ozáří paprskem světla. Uvnitř vozu se takové potenciální nebezpečí, které systém rozpozná až na vzdálenost 120 metrů, zobrazí jako varování na displeji.

Uvidí za roh
V nových modelech S-MAX a Galaxy je již nyní dostupná technologie Front Split View Camera rozšiřující zorné pole řidiče v provozu na 180 stupňů a umožňující mu tedy výhled směry, které by jinak zůstaly v zákrytu. Tato technologie, v daném segmentu využitá poprvé, se aktivuje stisknutím tlačítka. Kamera s rozlišením jeden megapixel je umístěna v masce chladiče, její obraz se v reálném čase promítá na 8palcový dotykový displej. Systém nabízí výhled do stran pokrývající oblast 180 stupňů před vozem. V nepřehledné křižovatce může řidič díky kameře snadněji zpozorovat přibližující se vozidla, chodce nebo cyklisty. Speciální tryskový ostřikovač, který se aktivuje automaticky při ostříknutí čelního skla, udržuje optiku kamery čistou.

Rozpozná chodce a vozidla v okolí
Vozy Ford už dnes nabízejí řadu dalších technologií, jež umí pomocí radarů, kamer a senzorů rozpoznat osoby a vozidla. V případě, že řidič nereaguje na varování některého z asistenčních systémů, dokáží tyto technologie automaticky brzdit.

Systém Pre-Collision Assist s detekcí chodců umí rozeznat chodce v cestě – i ty, již se teprve chystjí křížit směr jízdy – a automaticky brzdit, pokud řidič nereaguje na varování. Tato technologie, která se představila v novém Fordu Mondeo a je dostupná také pro nový S-MAX a Galaxy, dokáže snížit závažnost srážky nebo případně pomoci řidiči zcela zabránit nehodě. Aby systém vybavený radarem a kamerou rozeznal člověka od neživých předmětů, porovnává objekty před vozem s databází „tvarů postav chodců“.

Active City Stop využívá kameru namířenou dopředu a senzor vzdálenosti. Neustále sleduje odstup od vpředu jedoucího vozu a propočítává riziko srážky s pomalu jedoucím nebo statickým objektem. Díky tomu dokáže v rychlostech do 50 km/h snížit závažnost nárazu do zádě jiného vozidla a v některých případech i zcela zabránit nehodě. Pokud řidič včas nereaguje na zpomalující nebo stojící vozidla v cestě, systém začne automaticky brzdit, sníží výkon motoru a spustí výstražné osvětlení.

Tisková zpráva Ford Motor Company

Související články

Ford vyvíjí pokročilé světlomety, které ozáří chodce a zvířata u cesty a na složitých křižovatkách rozšíří osvětlenou plochu
Ford vyvíjí pokročilé světlomety, které ozáří chodce a zvířata u cesty a na složitých křižovatkách rozšíří osvětlenou plochu

Jízda v noci, zejména na neosvětlených silnicích, může být vyčerpávající záležitostí. Ford vyvíjí nové technologie osvětlení, které řidiči umožní snadněji rozeznat možná nebezpečí včetně chodců, cyklistů a zvířat pohybujících se v okolí vozu. Pokročilý systém předních světlometů Ford Advanced Front Lighting System dokáže na křižovatkách a kruhových objezdech rozšířit osvětlenou plochu, aby měl řidič větší […]

Český Ford pro lepší životní prostředí
Český Ford pro lepší životní prostředí

Společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. je v poslední době znepokojena některými obchodními nabídkami na odstraňování DPF filtrů pevných částic z vozů vybavených dieselovými motory. Takové úpravy jsou nelegální a významně zatěžují životní prostředí. Český Ford má však pro motoristy lepší řešení: levné a ekologické! „Podle našeho odhadu jezdí dnes po českých silnicích více než 75.000 […]

Speciální oblek od Fordu umožňuje mladým lidem vyzkoušet, jak nebezpečná je jízda pod vlivem návykových látek
Speciální oblek od Fordu umožňuje mladým lidem vyzkoušet, jak nebezpečná je jízda pod vlivem návykových látek

Společnost Ford Motor Company zkonstruovala speciální oblek, který dramatickým způsobem ukáže mladým lidem rizika spojená s řízením automobilu pod vlivem návykových látek. Ford na vývoji obleku spolupracoval s vědci z německého Meyer-Hentschelova institutu. Oblek napodobuje účinky látek jako marihuana, kokain, heroin a MDMA (známá jako Extáze): zpomalené reakce, zkreslené vidění, třes končetin a zhoršenou pohybovou koordinaci. Ford […]

Ford představuje Centrum karosářských oprav
Ford představuje Centrum karosářských oprav

Český Ford přichází s novou iniciativou v oblasti karosářských oprav osobních i lehkých užitkových vozů. Jeho nová Centra karosářských oprav fungují v rámci servisů autorizovaných partnerů Ford a nabízejí zákazníkům nejvyšší dosažitelnou kvalitu služeb. Za špičkové provedení ručí speciálně vyškolení technici a mechanici, kteří povinně procházejí předepsanými stupni náročného interního výcviku. Například tzv. „hlavní technik“ […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!