V souladu se zákonem č. 179/2006 Sb. „O ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání“ byl 8 let vytvářen a v roce 2014 konečně odstartován nový systém získávání kvalifikací. Do jejich tvorby byly zapojeni i zaměstnavatelé. Aktuální podrobné informace jsou uvedeny webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), Národního ústavu vzdělávání (NVÚ) Národní soustavy povolání (NSP), Národní soustavy kvalifikací (NSK) a Národní soustavy povolání (NSP).
Kdo může uznání kvalifikace získat a co znamená pojem kandidát
Každý občan ČR má šanci, aby mu byly uznány jeho skutečné znalosti a dovednosti bez ohledu na to, zda je získal ve škole, v kurzu, v praxi („na to, co už dávno dělá“) nebo samostudiem. Ať už příslušnou profesi již vykonává, chce se do ní rekvalifikovat nebo seznámit se s ní. Je to dobrá zpráva pro majitele, personalisty i zaměstnance firem nebo zájemce z řad celoživotního vzdělávání. Každý uchazeč o získání kvalifikace je definován jako kandidát. Jelikož samostatný obor AUTOLAKÝRNÍK, který byl zrušen v polovině 70. let min. století, byl znovu zřízen až od školního roku 2011-12, je to příležitost i pro ostatní lakýrníky, kteří se v tomto meziobdobí vyučili v obecném oboru LAKÝRNÍK.
Co je to dílčí a úplná kvalifikace
Tak jak je tomu i u řady jiných oborů (nejenom autoopravárenských), obdobně i v oboru AUTOLAKÝRNÍK může kandidát získat dílčí kvalifikaci (AUTOLAKÝRNÍK PŘÍPRAVÁŘ nebo AUTOLAKÝRNÍK FINALISTA) potvrzenou celostátně platným certifikátem nebo kvalifikaci úplnou (AUTOLAKÝRNÍK PŘÍPRAVÁŘ + AUTOLAKÝRNÍK FINALISTA) navíc s možností získání výučního listu.
Kdo uděluje certifikáty a učňovské listy pro obor AUTOLAKÝRNÍK
Celostátně platné certifikáty udělují na základě teoretických a praktických zkoušek tzv. autorizované osoby (AO), tj. instituce certifikované příslušným rezortním ministerstvem, na jehož webových stránkách je jejich aktuální seznam. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pro obor AUTOLAKÝRNÍK aktuálně uvádí devět AO (z toho 7 odborných škol a 2 firmy zabývající se importem autolaků).
Výuční listy udělují na základě předložení certifikátů AO obou dílčích kvalifikací a následné zkoušky příslušné odborné školy, které se výukou oboru AUTOLAKÝRNÍK zabývají.
Jaká je možnost přípravy
Pro úspěšné absolvování zkoušek kandidáta (uchazeče) jsou vhodná přípravná školení (teoretická a praktická), ať už jsou pouze doporučovaná (pro kandidáty, kteří profesi delší dobu vykonávají) nebo nutná (pro ostatní kandidáty v rámci rekvalifikace). Jejich rozsah je možné stanovit na základě diagnostiky kandidáta (podle jeho momentální teoretické a praktické úrovně). Pro kandidáty bez praxe v dané profesi je nutnou podmínkou absolvování praxe určitého minimálního rozsahu v autolakovně.
Zdroje informaci pro přípravu na zkoušky
Zdrojem informací pro přípravu kandidátů na teoretickou část zkoušek je např. učebnice AUTOLAKÝRNÍK 1, která vyšla v lednu 2004. V lednu 2017 by mělo vyjít pokračování (AUTOLAKÝRNÍK 2) a následně i díly další. Tyto učebnice jsou pojaty v obecné rovině. Dalšími zdroji jsou články a seriály v odborných časopisech nebo školení importérů autolaků, převážně však pojatých víceméně komerčně na konkrétní materiály a technologie jednotlivých výrobců autolaků. Přípravu na praktickou část zkoušek lze zajistit pouze praxí a praktickými školeními v autolakovnách.
Financování přípravných školení a zkoušek
Zkoušky a případná přípravná školení jsou zpoplatněny. Mohou je hradit zaměstnavatelé, pracovní úřady nebo kandidáti.
Komentáře