Uvažujete o koupi nebo prodeji vozu Škoda? Víte, který model si vybrat vzhledem k jeho hodnotě a kolik by měl stát?

, 8. srpna 2016, 9:37

Společnost Audatex Systems, která je po sloučení se společností IBS automotive předním poskytovatelem dat pro oceňování vozidel a predikci jejich cen v ČR a SR, provedla v červenci 2016 (v rámci své analytické činnosti) kvalifikovaný odhad a srovnání vývoje hodnoty modelů vozidel Škoda v závislosti na délce jejich provozu. Porovnání zůstatkových hodnot bylo provedeno pro 5 let provozu vozidla s nájezdem 20.000 km ročně, což odpovídá průměrnému kilometrickému proběhu u osobních vozidel v ČR.

Není žádnou novinkou, že všeobecně si modely mladoboleslavské Škodovky oproti modelům konkurenčním značek v průběhu provozu drží svoji zůstatkovou hodnotu na vysoké úrovni a neztrácejí ji tak prudce. Tento průběh je výrazný zejména po 3 letech provozu, kde jsou vidět výraznější rozdíly oproti srovnatelným modelům jiných značek.

„Zůstatková hodnota vozidla je hodnota, za kterou bude za přesně definovaných podmínek vozidlo dále spolehlivě prodejné v daném období. Toto platí za předpokladu průměrného technického stavu odpovídajícímu kilometrickému proběhu,“ popisuje Zdeněk Šustr, vedoucí divize Automotive Market Research společnosti Audatex. 

Jste-li fandou této domácí značky, plánujete nákup nového automobilu a zároveň myslíte do budoucna vzhledem k hodnotě své nové Škodovky, jsou to informace právě pro Vás.

Model vozidla si každý z nás vybírá zejména vzhledem ke svým potřebám a užitným vlastnostem daného modelu. Proto si 5 členná rodina nepořídí např. model Citigo jen proto, že po třech letech provozu má o 2% vyšší zůstatkovou hodnotu než např. model Fabia. O to zajímavější je dané srovnání všech modelů nehledě na jejich užitné vlastnosti.

Podíváme-li se na konkrétní výsledky nejprodávanějších modelů, tak všeobecně nejvyšší zůstatkové hodnoty nabývají modely Octavia a Superb. Model Octavia má po prvním roce provozu a nájezdu 20 tis. km zůstatkovou hodnotu na 78,35% a téměř identickou hodnotu má i model Superb. Octavia si svoji hodnotu s přehledem drží i v dalších letech provozu, kdy např. 5leté vozidlo s kilometrickým náběhem 100 tis. km si udrží hodnotu přesahující 43%. Takto „starý“ Superb s dieselovým motorem má hodnotu o 3% nižší.

Velmi příznivé zůstatkové hodnoty má i nejprodávanější model Fabia, která patří ke stálicím na našem trhu. Zůstatková hodnota v prvním roce činí 77,67% a velmi dobrého výsledku prognóza dosahuje i v dalších letech. U 5letého vozidla dosahuje zůstatková hodnota téměř k 42%. 

Související články

Škoda Superb III je výhodnou investicí
Škoda Superb III je výhodnou investicí

Společnost Audatex Systems, která je po sloučení se společností IBS automotive předním poskytovatelem dat pro oceňování vozidel a predikci jejich cen v ČR a SR, provedla v květnu 2016 (v rámci své analytické činnosti) kvalifikovaný odhad a srovnání vývoje hodnoty vozidel v závislosti na délce jejich provozu u modelu Škoda Superb II a III generace […]

Ceny ojetin na vybraných evropských trzích
Ceny ojetin na vybraných evropských trzích

Pro některé ojeté vozy se vyplatí dojet do sousedního Polska nebo Maďarska, zánovní ojetiny do stáří 3 let se vyplatí prodat v Rakousku.

Srovnání zůstatkové hodnoty nově faceliftované Škody Octavia s konkurenty
Srovnání zůstatkové hodnoty nově faceliftované Škody Octavia s konkurenty

Společnost Audatex Systems, provedla v říjnu 2016 kvalifikovaný odhad a srovnání vývoje hodnoty vozidel v závislosti na délce jejich provozu u nově faceliftovaného modelu Škoda Octavia III FL 2017 ve srovnání s několika přímými konkurenty v nižší střední třídě – Škoda Octavia III, Hyundai i30, Ford Focus, Opel Astra a Kia Ceed. Porovnání zůstatkových hodnot […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!