Z pohledu elektromobility určitě vedou lithiové baterie. To však ještě zdaleka neznamená, že olověná baterie patří do starého železa. Naopak: znalci trendů jí předpovídají nadějné vyhlídky do budoucna.
Robustní, levná a ekologicky recyklovatelná – to jsou vlastnosti olověné baterie. V neposlední řadě i proto je olověná baterie nejlepší volbou pro mikrohybridní pohonné systémy s funkcí Start/Stop. Platí to jak pro baterii AGM (s rounem), tak i pro baterii EFB (mokrá baterie s optimalizovanou odolností proti cyklické zátěži).
Velký potenciál aplikací Start/Stop
Podle dnešního stavu poznání bude i v elektromobilech a plně hybridních vozidlech vždy nutná také 12 V baterie. Zde olověná baterie nyní představuje nejlepší kompromis co do výkonnosti, bezpečnosti, robustnosti a nákladů. Lithiová baterie bude v segmentu elektromobility pochopitelně hrát důležitou roli. Kdo by ale olověné baterii automaticky předpovídal špatné vyhlídky do budoucna, byl by na omylu. Mezi odborníky na trendy není nikoho, kdo by byl přesvědčen, že podíl plně hybridních vozidel a elektromobilů v roce 2020 (a později) překoná 20 – 25%. Proto bude i v budoucnu velká část automobilů vybavena klasickým pohonem, příp. mikrohybridní technologií. I u těchto aplikací ještě zůstává potenciál pro zlepšování ohledně úspory paliva a snižování emisí CO2.
Trvalý další rozvoj
Olověná baterie, jejíž historie sahá až do roku 1859, se v průběhu let neustále optimalizovala. Navzdory vyzrálé technologii se průběžně objevují nové nápady a návrhy na její vylepšení. Společnost Banner neopomíjí trvalý další rozvoj na základě nových opatření (jako např. vylepšené separátory, optimalizovaná výroba mřížky atd.), a je tak optimálně připravena na budoucnost.
Komentáře