BESTDRIVE: Autem na dovolenou, bez starostí

, 21. června 2016, 14:49

Prázdniny jsou za dveřmi. Pro většinu z nás období dovolených, výletů i cest za zábavou. A také období, kdy hodně času trávíme v autě. My, Češi, rádi vyrážíme na dovolenou svým autem. Na dovolenou balíme kufry nebo tašku s jídlem, připravujeme nejen itinerář cesty, ale často i program jednotlivých dnů. Neměli bychom zapomenout ani na naše auto. Aby nás do cíle dovezlo bezpečně a bez problémů. Jak na to?

Řidičů, kteří si troufnou na přípravu auta před delší cestou, je dnes už minimum.  Auta jsou čím dál složitější, jejich řídící systémy stále sofistikovanější. Často je potřeba speciální technické vybavení. Proto se vyplatí přípravu auta na delší cestu svěřit odborníkům v servisech. Pokud má řidič v zásadě bezporuchové auto a chce se na cestu připravit sám, měl by se zaměřit na tři oblasti přípravy auta – zjednodušeně  3P
1. Provozní náplně
2. Pneumatiky
3. Povinnou výbavu 

1. Provozní náplně
Kontrola provozních náplní je nejen o kontrole správného množství, ale i kontrole  jejich kvality. Spousta provozních náplní stárne s časem nebo najetými km. Začít můžete třeba brzdovou kapalinou – zkontrolujte, zda je jí v nádržce dostatek a kdy byla naposledy měněna. Tutéž kontrolu udělejte i  s chladicí kapalinou a kapalinou do ostřikovačů. I u oleje se podívejte nejen na množství, ale i na to, kdy byl naposledy měněný. Abyste cestou na dovolenou nepřetáhli určený limit kilometrů. Chybějící množství samozřejmě doplňte. 

2. Pneumatiky
Pneumatiky nejprve zkontrolujte vizuálně – jestli nejsou viditelně poškozené. Např. boule nebo hlubší vrypy na bocích. Pokud je pneumatika viditelně poškozená, cestě do servisu se nevyhnete. Na druhou stranu – dobré servisy nabízí i pojištění pneumatik, díky kterému pak za novou pneumatiku zaplatíte jen symbolickou částku.

Zkontrolujte i hloubku dezénu pneumatik. Zatímco u nás i ve většině evropských zemí je minimální povolená hloubka pneumatik 1,6 mm, tak např. ve Slovinsku je minimální hloubka dezénu 3,0 mm! Nezapomeňte: hloubka dezénu se měří na nejvíce opotřebované části pneumatiky.

Pokud máte tlakoměr, změřte tlak pneumatik – ten ovlivňuje jak životnost plášťů, tak spotřebu pohonných hmot auta, ale i jízdní vlastnosti a bezpečnost. Tlak v pneumatikách předepisuje výrobce vozidla – najdete ho v manuálu nebo na nálepce ve vozidle – většinou na sloupku dveří řidiče nebo na víčku palivové nádrže. Protože na dovolenou jezdí vozidlo obvykle více naložené, proto je dobré nahustit pneumatiky na vyšší hodnotu doporučeného tlaku.

Máte-li ve vozidle rezervní pneumatiku – nezapomeňte kontrolovat tlak i v rezervní pneumatice. Prověřte i funkčnost heveru – protože bez něj byste pneumatiku vyměnili jen stěží. Nemáte-li ve vozidle rezervní pneumatiku, zkontrolujte, že používáte správné pneumatiky – buď samozacelující se nebo se zpevněnou bočnicí nebo pohotovostní sadu pro rychlou opravu pneumatiky v případě defektu. Nezapomeňte, že v případě defektu i na těchto speciálních pneumatikách nebo po použití setu na opravu plášťů je omezena rychlost na max. 80 km/hod a musíte do cca 200 kilometrů zajet do odborného pneuservisu na opravu, případně přezutí na novou pneumatiku. 

3. Povinná výbava
Ta se mění podle toho, jakými státy budete na své cestě projíždět: 
a. Autolékárnička
b. Trojúhelník (v některých zemích jsou zapotřebí 2ks)
c. Reflexní vesty, které jsou v mnoha evropských zemích povinné pro všechny členy posádky vozidla a musí být přímo v kabině vozidla
d. Náhradní žárovky a pojistky
e. Hasící přístroj
f. Kromě toho doporučujeme i zvedák a klíč na kola (vozíte-li rezervu) nebo např. Evropský formulář pro záznam nehody
g. Další povinné položky výbavy raději prověřte podle států, kterými budete na své cestě na dovolenou projíždět. Dobrým zdrojem aktuálních informací jsou například stránky velvyslanectví jednotlivých zemí. 
 
Příprava auta na dovolenou zahrnuje spoustu věcí. Sebere to hodně času, kterého před odjezdem na dovolenou není dostatek. Jen najít takovou nádržku chladiče nebo brzdové kapaliny je občas docela věda. Nejen proto doporučujeme nechat přípravu auta na dovolenou na odbornících ze servisů BestDrive. Při servisní prohlídce automechanici nejen zkontrolují všechny důležité části automobilu, ale případný nesoulad či závady dokáží většinou i obratem vyřešit. 

Příprava auta na dovolenou v servisu – jak to chodí?
Probíhá formou servisní prohlídky. V naší servisní síti je to základní kontrola bezpečnosti, kdy školení mechanici v servisní dílně na zvedáku kontrolují vybrané části automobilu. Jejich úkolem je zjistit a následně i odstranit případné závady, které by mohly ohrozit bezpečnou a bezstarostnou jízdu. 

Oblastí kontroly na autě je celá řada, mechanici se mají potřebné vybavení pro důkladné prověření technického stavu. Základ pro kontrolu je stejný, jako když se připravujete sami – Provozní náplně, Pneumatiky a Povinná výbava. Ale i toto dělají podstatně podrobněji. Např. u brzdové kapaliny nekontrolují jen množství, ale testerem prověří i její kvalitu. Mají přístroje pro změření stavu autobaterie a další nejrůznější testery. Jejich kontrola je jak vizuální (s tím, že mechanici mají léta zkušeností z oboru), tak i kontrola pomocí přístrojů. 

Co a jak se prověřuje? 
– Pneumatiky – kontrolují stav (opotřebení, poškození) pneumatik, jejich tlak, hloubku dezénu, stav ráfků. Ale i vizuálně prověří, zda je v pořádku geometrie vozu
– Osvětlení vozidla: zkontrolují funkčnost všech světel na vozidle
– Kontrolu brzdového systému – kromě množství brzdové kapaliny se mechanici věnují i zjištění kvality brzdové kapaliny – měří bod varu (množství vody v brzdové kapalině), kontrolují opotřebení a stav brzdového obložení, kotoučů a těsnost systému.  
– Kontrolu tlumičů, jejichž stav ovlivňuje jak schopnost zabrzdit vozidlo včas a bezpečně, tak i kvalitu a komfort jízdy. 
– Prvky řízení i ostatních částí podvozku – prověří spojovací tyče a čepy řízení, ložiska, těsnost převodovky, stav a uchycení silentbloků, ale i stav výfukového systému. 
– Prověření stavu a množství všech provozních kapalin, 
– Proměření autobaterii 
– Kontrolu termínů pravidelných servisních úkonů doporučených výrobcem vozidla. 
– Kontrolu platnosti STK a Emisí
– Součástí kontroly je i kontrola poškození předního skla 
– Kontrolu úplnosti povinné výbavy (pro ČR)
– Funkčnost systému klimatizace – která hlavně při cestě na letní dovolenou patří už k prvkům aktivní bezpečnosti. 
– Součástí servisní prohlídky v BestDrive je také vyčtení paměti závad řídící jednotky vozidla pomocí diagnostického zařízení Bosch. Ne všechny závady elektronických systémů vozidla se projeví rozsvícením varovné kontrolky, přesto zůstávají uloženy v paměti řídící jednotky. Vyčtení paměti závad dá přehled o „skrytých“ závadách elektroniky vozidla – které se následně mohou řešit. Vyčtení paměti závad je v současné době v akci u servisní prohlídky zdarma.
– V případě zájmu ze strany řidiče jsme schopni změřit a seřídit geometrii vozidla, která má výrazný vliv na ovladatelnost vozidla a opotřebení pneumatik, což při delších cestách za dovolenou může být velmi důležité.

Mechanici stav vozidla po servisní prohlídce zaznamenají do formuláře, který předáváme každému řidiči/zákazníkovi. K informaci o závadách přidáváme na vyžádání i nezávaznou transparentní cenovou nabídkou případných oprav včetně náhradních dílů. Pokud projde auto servisní prohlídkou bez závad – je velká šance, že vás čeká bezpečná a bezstarostná jízda na dovolenou.  Pokud případné závady odhalíte včas během servisní prohlídky, většinou předejdete následným drahým opravám a stresovým situacím během Vaší dovolené. Cena opravy v zahraničí bude mnohonásobně dražší než v Česku.

Související články

Bestdrive: Online obchod s pneumatikami
Bestdrive: Online obchod s pneumatikami

Staromilcům se to možná nelíbí, ale internetové obchodování u nás prožívá boom. Tržby obchodů, které prodávají online, rok od roku rostou! Podle informací cenového srovnávače Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) vzrostly obraty v e-commerce o 30 miliard korun! Zatímco v roce 2012 byly tržby kolem 51 mld. Kč, v loňském roce už přesáhly […]

Bestdrive:  Prodlužte životnost pneumatik
Bestdrive: Prodlužte životnost pneumatik

První duben je za námi. Nejen na servisech BestDrive vrcholí přezouvání aut ze zimních pneumatik na letní. Spousta řidičů investovala do nových letních pneumatik a někteří možná přemýšlí i nad tím, jak pneumatiky využít co nejlépe. Může vůbec řidič ovlivnit to, jak dlouho bude na pneumatikách jezdit? Jak na to? Hned z počátku dobrá zpráva […]

Bestdrive: motopneu Continental boduje
Bestdrive: motopneu Continental boduje

Servisní síť BestDrive je oficiálním prodejcem prémiových motocyklových pneumatik Continental. Novinkou v sportovních a supersportovních pláštích této značky je ContiSportAttack 3, která aktuálně boduje v mnoha testech renomovaných motocyklových časopisů. Například ve srovnávacím testu časopisu Motorrad získala  1. místo v kategorii – dálniční / každodenní provoz. Celkově – v součtu všech kategorií („Závodní dráha“, „Test […]

BestDrive ROADSHOW 2016
BestDrive ROADSHOW 2016

Dovolené jsou v plném proudu a spousta Čechů letos vyráží na svůj letní odpočinek autem. Také v servisech BestDrive chtěli přispět k bezpečnějším cestám za létem. V květnu a červnu uspořádali již 3. ročník BestDrive RoadShow 2016, na které se zaměřili na kontrolu bezpečnosti automobilů – opět se zaměřením zejména na orientační kontrolu geometrie, pneumatik, […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!