Hella: Kvalitní světlo předchází nehodám a zachraňuje životy

20. října 2012, 0:00

V pátek 19.10.2012 se na Policejním prezidiu PČR uskutečnila tisková konference na téma Dopravní nehodovost a technický stav vozidel. Tisková konference poukázala na nebezpečí používání nekvalitních a padělaných náhradních dílů. Nekvalitní světla nebo kola mohou zapříčinit dopravní nehodu a ztráty na životech.

Tiskové konference se zúčastnily čtyři desítky novinářů a hosty byli plk. Ing. Leoš Tržil – ředitel Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR, Mgr. Tomáš Jursa – ředitel společnosti HELLA CZ, Ing. Libor Rajdl – ředitel společnosti Alcar Bohemia a zástupce Ministerstva dopravy ČR z odboru provozu silničních vozidel pan Ing. Jiří Počta.

Podle posledních odhadů je minimálně 5 až 10% automobilových náhradních dílů pirátskými díly. To neznamená jen obrovské ztráty pro originální výrobce, ale také horší technický stav vozidel, více nehod, a tím i ztráty na životech.

Společnost HELLA má ve výrobním portfoliu více než 20.000 položek a s neoriginálními díly pochybné kvality se setkává ve všech oblastech. Světelná technika je pro společnost HELLA nosným programem již více než sto let, a proto je největší pozornost věnována právě světlům. Pouze originální a kvalitní světlomet zaručí správnou viditelnost na silnici, čímž se zvyšuje bezpečnost a snižuje nehodovost. Použitím nekvalitních světel se motorista vystavuje řadě možných problémů, ať již při každodenním užívání automobilu nebo při různých kontrolách technického stavu.

Společnost HELLA dodává díly pro prvovýrobu (OEM) a musí tak splňovat ta nejpřísnější kritéria kvality podložená homologacemi a certifikacemi ke všem svým produktům, které testuje při každém stupni vývoje. HELLA splňuje stejná kritéria kvality i pro světla a světlomety dodávané na trh náhradních dílů, tzv. aftermarket. Světla jsou vyráběna ve stejném výrobním závodě, na stejné lince, stejnými zaměstnanci a samozřejmě ve stejné kvalitě, jako ta pro prvovýrobu. Také testování světlometů probíhá totožně u dodávek pro prvovýrobu i aftermarket. „Pro aftermarket obecně neplatí tak přísná pravidla jako pro prvovýrobu a nikdo nezaručí, že světlomet, který je namontován v servisu, má příslušnou homologaci a je dostatečně kvalitní. To se při montáži v prvovýrobě stát nemůže,“ uvádí Tomáš Jursa, Country Manager společnosti HELLA CZ pro Českou a Slovenskou republiku.

Každý světlomet HELLA prochází během vývoje i výroby řadou testů. Zkouší se odolnost vůči různým teplotám a jejich střídání – během testu je světlomet umístěn na 24 hodin do komory, kde se teplota pohybuje od -40 stupňů Celsia až do +100 stupňů Celsia. Teploty se střídají ve vteřinových intervalech, maximální interval při střídání teploty je 6 vteřin. Test podrobí maximální zátěži veškeré použité materiály, od plastů po elektronické součástky. Výsledky těchto testů jsou archivovány po dobu 15 let. Dále se například na světlomety stříká voda, čímž se simuluje déšť, sníh, ale i mytí v myčce a zjišťuje se tak jejich těsnost, podobně se zkouší také odolnost proti vnikání prachu. Vibračním testem se zase prověřuje chování produktů v běžných podmínkách na silnici – auto přejíždí výmoly, díry, obrubníky, ale i retardéry u přechodů pro chodce. Vibrace jsou testovány vertikálně i horizontálně také po dobu 24 hodin. U padělků nebo neoriginálních levných dílů nejsou testy vůbec prováděny a první testy často probíhají až u reálných nehod, kdy je už příliš pozdě. Protože výrobci takových dílů neinvestují do výzkumu ani testů, mohou své produkty nabízet levněji a cenu část spotřebitelů považuje za nejdůležitější faktor při nákupu nových světel.

Hlavním problémem u nekvalitních světlometů a světel pro denní svícení je oslnění protijedoucích aut nebo naopak nedostatečný světelný výkon. Nekvalitní světlomet znamená horší viditelnost, každý chybějící centimetr dosahu světla může znamenat pomalejší reakci na překážku nebo nebezpečí na vozovce, a tím zvýšení pravděpodobnosti dopravní nehody. Další nevýhodou je nesporně kratší životnost světlometů. Na nekvalitních světlometech vznikají rychle drobné prasklinky a škrábance, které jsou způsobeny běžným provozem – mytí automobilu v myčce, létající kamínky, štěrk nebo prach. Světlomety jsou proto náchylnější k pronikání vlhkosti, poté se zamlžují a jejich světelný výkon se dále snižuje. Zvyšují se i náklady kvůli častější výměně žárovek uvnitř světlometů. Nekvalitním zpracováním světel se také zvyšuje spotřeba pohonných hmot, a tím úměrně i tvorba emisí kysličníku uhličitého.

Zdroj: Tisková zpráva Hella CZ
Foto: Policejní prezidium PCŘ

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!