Mnoho výkonných asistenčních systémů používá ke snímání okolí vozidla jeden radarový senzor. Jeho silnou stránkou je schopnost velmi přesného měření vzdálenosti a rychlosti vpředu jedoucích vozidel. Bosch nyní vyvinul nový radarový senzor s dlouhým dosahem, který používá stejně jako dosavadní varianty frekvenční pásmo 77 GHz a v porovnání s přímým předchůdcem je ještě výkonnější, kompaktnější a levnější.
„Nový radarový senzor dokáže ještě rychleji zaznamenávat překážky i vozidla, která se zařazují do jízdního pruhu,“ vysvětluje Gerhard Steiger, vedoucí divize Bosch Chassis Systems Control. „Bezpečnostní funkce, jako je automatizované nouzové brzdění, mohou být tedy aktivovány s větším předstihem.“ Čtvrtá generace radarových senzorů Bosch s dlouhým dosahem (LRR4 – Long Range Radar) se začne sériově vyrábět v roce 2014.
Větší úhel snímání poskytuje ještě více informací o okolí vozidla
Největší technickou změnou u nového radarového senzoru LRR4 je počet používaných kuželů radarových paprsků. Stejně jako u předchůdce směřují dopředu čtyři kužely paprsků, které zaznamenávají ostatní vozidla až do vzdálenosti cca 250 metrů. Díky tomu lze funkci adaptivního tempomatu ACC (Adaptive Cruise Control) používat i při rychlostech nad 160 kilometrů za hodinu, protože i velkým rozdílům v rychlostech je možné se přizpůsobit zcela bez přičinění řidiče. Dva doplňkové kužely radarových paprsků zvětšují úhel snímání na 40 stupňů – to je o deset stupňů víc než u předchůdce. Díky tomu systém zaregistruje ještě dřív vozidla, která se zařazují do jízdního pruhu, což zrychluje reakce adaptivního tempomatu ACC. Další kužel radarových paprsků směřující vzhůru je zdrojem dodatečných informací. Ve spolupráci s šesti základními kužely paprsků umožňuje měřit výšku objektů nacházejících se nedaleko před vozidlem, což usnadňuje jejich identifikaci. Výhoda pro řidiče spočívá v ještě rychlejším a jednoznačnějším rozpoznání kritických situací, což je důležité zejména v městském provozu. Automatické nouzové brzdění lze aktivovat s větším předstihem, takže je možné ve větším počtu případů nehodě zcela zabránit, nebo alespoň ještě víc zmírnit intenzitu nárazu. Maximální výkon nabízí použití dvou radarových senzorů uložených na pravé a levé straně přídě vozidla. Tato kombinace pracuje s ještě větším úhlem snímání a vzhledem k uložení na krajích vozidla rozpoznává dřív vozidla, která se zařazují do jízdního pruhu.
LRR4 integruje rozsáhlou fúzi dat ze senzorů
Výkonné asistenční systémy používají často více než jeden senzor. LRR4 dokáže stejně jako jeho předchůdce zpracovávat ve vlastní řídicí jednotce data případného druhého radarového senzoru, videokamery a ultrazvukových senzorů. Touto tzv. fúzí dat ze senzorů vzniká pomocí výkonných softwarových algoritmů maximálně podrobný „obraz“, tzn. interpretace okolí vozidla. Díky tomu lze dále zlepšovat funkce, jako je automatické nouzové brzdění, při nichž jsou nyní rozpoznáváni a zahrnováni do vyhodnocování situace i chodci. To je mimo jiné vyžadováno organizací na ochranu spotřebitelů Euro NCAP v nových pravidlech pro hodnocení bezpečnosti, která začnou platit od roku 2016. Praktický výzkum euroFOT, iniciovaný Evropskou unií, již doložil přínosy takových systémů. V roce 2012 zveřejněné výsledky ukazují, že adaptivní tempomat ACC ve spojení s upozorňováním na nebezpečí srážky dokáže pozitivně ovlivnit více než pět procent všech nehod s následky zranění na dálnicích nebo srážce dokáže dokonce zabránit.
LRR4 nemá stejně jako jeho předchůdce žádné pohyblivé díly, takže je mimořádně robustní a vhodný pro všechny kategorie osobních vozů. Na přání dodávané vyhřívání čočky zajišťuje funkčnost i při jízdě na ledu a sněhu. Vysokofrekvenční modul používá technologii založenou na kombinaci křemíku a germania.
Další novinka se týká výroby. Všechny díly lze nyní zpracovávat standardním letovacím procesem, což dále snižuje výrobní náklady. „Bosch mnoha inovacemi zvyšuje výkon radarových senzorů a snižuje jejich výrobní náklady,“ říká Steiger. „Radarová technika je zralá pro velkosériovou výrobu.“ S tím počítají i výrobní plány společnosti Bosch. Po zahájení výroby v roce 2000 se čekalo na vyrobení prvního milionu radarových senzorů až do jara 2013. Druhý milion sjede z výrobních linek naproti tomu již v roce 2014 a jen o dva roky později bude podle plánů vyroben desetimiliontý senzor.
Bosch nabízí jako alternativu radarového senzoru s dlouhým dosahem od poloviny roku 2013 radarové senzory se středním dosahem, které jsou ještě levnější a mají kratší dosah 160 metrů. S těmito senzory lze realizovat všechny funkce nouzového brzdění a adaptivního řízení rychlosti jízdy při dodržování bezpečného odstupu až do rychlosti jízdy 160 kilometrů za hodinu, což postačuje pro naprostou většinu zemí na celém světě. Varianta pro uložení na zádi se začne vyrábět v roce 2014. Tento senzor včas detekuje rychle přijíždějící vozidla, a může tak před změnou jízdního pruhu upozornit na hrozící kolizi. S úhlem snímání 150 stupňů pokrývá mimořádně široké pole.
Komentáře