Auto PROFITEAM: Montáž čepu řízení s kulovým kloubem vozů koncernu VAG

20. března 2019, 12:54

Montážní doporučení pro montáž čepu řízení s kulovým kloubem (příp. celého příčného táhla řízení) u vozů koncernu VAG: VW Golf, Passat, Caddy…, AUDI A3, Q2…, SEAT Leon, Toledo, Altea, Alhambra, ŠKODA Octavia, Superb…

Uvedený kloub (táhlo) je na trhu s náhradními díly dostupný od řady výrobců/dodavatelů:

Kloub je ve většině případů dodáván se standardní maticí, která lze použít v celé řadě aplikací (např. Škoda Octavia). Její použitelnost je ale bohužel omezena provedením protikusu, tedy těhlice (tzv. ´šenkl´).

STANDARDNÍ MATICE JE TOTIŽ VHODNÁ POUZE PRO KLASICKÉ A ČASTĚJI POUŽÍVANÉ LITINOVÉ TĚHLICE !

Pokud je na voze použita hliníková těhlice s ocelovým pouzdrem (např. některé vozy VW Passat), je potřeba použít matici ´s límcem´, tedy s integrovanou širokou přírubou (nahrazující podložku).

V opačném případě hrozí uvolnění/vypadnutí ocelového pouzdra z jednoho z ramen těhlice a následné fatální selhání celého zavěšení. Velkou matici s přírubou ale do své sady kloubu s ohledem na cenu dodávají pouze někteří výrobci (např. Meyle).

PŘI POUŽITÍ TOHOTO ČEPU NA HLINÍKOVÝ ŠENKL JE TŘEBA POUŽÍT MATKU S OSAZENÍM !

Pro použití malé nebo velké matice, resp. litinové či hliníkové těhlice, ale bohužel není žádné snadno definovatelné pravidlo. Zatímco např. u Octavie by měla být použitá vždy jen litinová těhlice, u vozů Škoda Superb je používaná litinová i hliníková. Stejně tak lze obě varianty najít u např. vozů Seat Leon, Audi A3, VW Caddy… – v závislosti na pohonu a výbavě. Naopak u VW Passat by měla být vždy hliníková těhlice.

Např. Seat Leon:
3C0407253F hliníková těhlice
1K0407255AA litinová těhlice

Materiál připravila firma APM a byl zveřejněn v magazínu APM Automagazín 2/2018.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!