Cebia dosáhla počtu 300 tisíc označených vozidel

26. srpna 2013, 15:30

Společnost Cebia, která se zabývá prověřováním a zabezpečením vozidel, letos v srpnu provedla bezpečnostní značení skel u třísettisícího vozidla. Tento způsob zabezpečení poskytuje společnost pod značkou OCIS již více než 20 let. Jen za loňský rok Cebia označila přes 25 tisíc převážně nových vozidel. V zemích, kde je automobilová kriminalita stále velkým problémem, mezi něž patří ČR i SR, je účinná ochrana vozidla nedílnou součástí již při jeho pořízení. Značení automobilových skel zejména technologií pískování unikátního kódu je nejefektivnější formou zabezpečení na trhu.

Účinnost značení skel
Více než desetiletá statistika společnosti Cebia vykazuje na vybraném vzorku 100 000 vozidel o 96 % nižší počet krádeží automobilů označených kódem, než je celorepublikový roční průměr. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR bylo zjištěno, že pravděpodobnost odcizení se snižuje 30x. „Tento celoevropsky používaný způsob zabezpečení se tak v konkurenci řady složitých a sofistikovaných zabezpečovacích systémů opět vrací do popředí zájmu motoristů. Je dlouhodobě nejefektivnějším způsobem zabezpečení a zároveň jedním z nejlevnějších. Zajímavé jsou i slevy z pojistného, které dosahují u některých pojišťoven až 10%,“ uvedl Ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Nejlepší forma značení – unikátní kód SBZ OCIS
Cebia jako první již v roce 1991 zavedla v ČR systém bezpečnostního značení automobilových oken unikátním kódem SBZ OCIS, který byl vyvinut ve spolupráci s Policií tehdejšího federálního Československa. Ochranný efekt značení formou SBZ OCIS je stejný jako způsob s použitím VIN (tzv. EUROVIN OCIS). „Nikdy se neprokázalo, že vypískovaný VIN kód na sklech chrání vozidlo lépe než 7-mi místný unikátní kód SBZ. My nabízíme oba způsoby a podle mého názoru jsou z pohledu bezpečnosti naprosto rovnocenné,“ vysvětluje Martin Pajer. Pískování unikátního kódu je však pro zákazníka rychlejší a jednodušší, protože pískování VIN vyžaduje nejdříve výrobu šablon s VIN kódem. Navíc kód SBZ OCIS je 7-mi místný, tedy podstatně kratší než 17místné VIN a na okně zabírá méně místa.

Princip ochrany vozidla
Bezpečnostní značení skel OCIS spočívá v pískování neodstranitelného kódu na skla automobilu (nezaměňovat s leptáním, které má výrazně menší bezpečnostní stupeň díky minimálnímu zásahu do skla vozu). Zloděj, který by takové vozidlo odcizil a chtěl jej znovu prodat, musí taková okna pro legalizaci odcizeného vozu v ČR nebo SR vyměnit. Automobilová skla stojí minimálně 20 tisíc korun (cca 800 EUR), ale často mnohem více, a o tyto peníze zloděj přichází, pokud odcizí vozidlo s označenými okny. Navíc automobilová okna jsou označena homologační značkou, která obsahuje datum jeho výroby – v drtivé většině případů odpovídající roku výroby vozidla. Zloděj bude muset sehnat kompletní sadu oken určitého roku výroby – a to není snadný úkol. Zloděj většinou nemá jinou možnost, nežli provést výměnu oken za zcela nová (tj. s jiným rokem výroby). Takovou záměnu však odhalí prakticky každý automechanik a může znamenat pouze dvě věci, buď bylo vozidlo v minulosti hodně havarované, nebo je odcizené. V obou případech je cena prodávaného vozu hluboko pod běžnou cenou a pro zloděje tudíž nezajímavá.

Provedení značení a evidence
Instalace je velmi jednoduchá a rychlá a Cebia ji provádí na více než 600 autorizovaných pracovištích v celé ČR a výrazně rozvíjí své aktivity i na Slovensku. Nedílnou součástí značení oken je registrace vozidla v mezinárodním informačním Systému OCIS, který slouží mimo jiné policii a privátním organizacím pro identifikaci označených vozidel nejen v ČR a SR, ale zvláště pak v zahraničí. Součástí registrace vozidla v Systému OCIS je služba FLEX, která poskytuje majiteli vozidla pokrádežový servis pracoviště HelpDesk OCIS a v případě odcizení vozidla – dopravu nalezeného vozidla ze zahraničí.

Tisková zpráva Cebia

Související články

ŠKODA AUTO a Cebia spolupracují v rámci programu ŠKODA Plus
ŠKODA AUTO a Cebia spolupracují v rámci programu ŠKODA Plus

Společnosti Cebia, která se zabývá především prověřováním vozidel, a ŠKODA AUTO úzce spolupracují v oblasti prověřování vozidel nabízených v rámci certifikovaného programu ŠKODA Plus. Výrazně roste počet uživatelů systémů Cebia na prověřování historie vozidel z řad autorizovaných prodejců zapojených do programu ŠKODA Plus. OSVĚDČENÍ Cebia REPORT jsou využívána pro zvýšení důvěryhodnosti a transparentnosti historie aut […]

Seriózní prodejci ojetých vozidel mají zájem o prověřené vozy
Seriózní prodejci ojetých vozidel mají zájem o prověřené vozy

Prodejci ojetých vozidel, kteří nechtějí klamat své zákazníky, mají zájem vykupovat a prodávat prověřené vozy. K tomu využívají on-line systém AUTOTRACER provozovaný společností Cebia. Prověření ojetého vozidla je v zájmu zákazníka, ale i profesionální povinností prodejce. Ne všichni prodejci však zjišťují a uvádějí o vozidle dostupné informace. Podle Směrnice Evropského parlamentu a rady 2005/29/ES ze […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!