Od výjimečných produktů, jako je iBooster, přes cestu k elektrické mobilitě až po vysoce automatizovaný automobil.
Technicky výjimečné produkty: eClutch, iBooster, stereovideokamera
eClutch: Díky spojce Bosch eClutch budou moci řidiči vozidel s manuálním řazením v budoucnosti popojíždět v kolonách bez nutnosti ovládat spojku. Elektronicky řízené ovládání spojky překlenuje propast mezi automatizovaným a manuálním řazením. Systém eClutch kromě toho umožňuje realizovat hospodárnou funkci setrvačné jízdy. Spojka odpojí bez přičinění řidiče motor od převodovky, pokud řidič nepřidává plyn. Motor se vypne, čímž se sníží spotřeba v reálném provozu v průměru o deset procent.
iBooster: Elektronicky řízený posilovač brzdové soustavy se obejde bez podtlaku vytvářeného spalovacím motorem a zůstává aktivní i při elektrickém pohonu. Elektrický dojezd lze se systémem iBooster prodloužit v závislosti na konstrukci vozidla až o 20 procent. Systém vytváří brzdný tlak třikrát rychleji než běžné posilovače, což může zkrátit brzdnou dráhu z rychlosti 30 km/h o 1,5 metru. Automatické nouzové brzdění dokáže již s ESP® zabránit jedné třetině všech čelních kolizí s chodcem – se systémem iBooster je to téměř polovina.
Elektronický horizont: Bosch rozšiřuje systém start/stop o asistenčnífunkce pro setrvačnou jízdu, přičemž navigační systém plní roli senzoru, který s předstihem informuje o zatáčkách a vjezdech do obce. Systémové propojení ušetří v reálném provozu na silnicích mimo město až 15 procent paliva. To znamená nižší náklady na palivo a také nižší emise oxidu uhličitého.
Rekuperační systém Bosch BRS (Boost Recuperation System): Bosch nabízí s tímto systémem základní hybridní systém pro střední třídu. Jehoklíčový prvek, generátor, je díky svému vyššímu napětí zároveň základním kamenem pro nové výkonné dílčí palubní sítě s napětím 48 V. Zásadní přednosti: Systém umožňuje hospodárnou setrvačnou jízdu a díky svému vyššímu výkonu dosahuje mnohem vyšší míry rekuperace při zpomalování než konvenční generátory. Systém dokáže ušetřit až sedm procent paliva.
Zábavní systém CUE: Bosch vyvinul pro General Motors informační systém řidiče, který lze ovládat přirozenými hlasovými povely jako při běžné konverzaci řidiče se svým spolujezdcem. Tento systém měl premiéru ve vozech Cadillac.
Displeje TFT: Bosch je lídrem na trhu s volně konfigurovatelnými sdruženými přístroji. Bosch vyvíjí pro prémiové modely displeje TFT s nejnovější technikou zobrazování. Bosch přitom sází na modulární systém, který lze všestranně přizpůsobovat.
Stereovideokamera: Bosch zahájí v roce 2014 sériovou výrobu kamery s prostorovým „viděním“. Díky tomu bude možné realizovat s pouhým jedním senzorem funkci automatického nouzového brzdění, která se uplatní například v situacích, kdy do vozovky vběhnou náhle děti.
Produkty a strategie na cestě k elektrické mobilitě
Spalovací motory: Na cestě k elektrické mobilitě má význam i technický pokrok u zážehových a vznětových motorů. V této oblasti je možné ušetřit dalších 20 procent paliva v porovnání se stavem k roku 2012. Díky této hospodárné technice bude možné splnit přísné limity emisí CO2, stanovené Evropskou unií pro rok 2020, v závislosti na třídě vozidel s větší či menší mírou elektrifikace.
Hybridní pohony: Bosch sází v oblasti elektrifikace hnacího řetězce na široké produktové portfolio. Speciálním řešením pro střední třídu je rekuperační systém Bosch BRS (Boost Recuperation System) s 48V generátorem a kompaktním lithium-iontovým akumulátorem. Bosch kromě toho nabízí také hydraulické hybridní systémy, plně hybridní systémy a hybridní systémy s možností vnějšího dobíjení (tzv. plug-in hybrid). Na IAA 2013 vystavuje Bosch například model Porsche Panamera s hybridní technikou Bosch s vnějším dobíjením – atraktivní vozidla, jako je tato Panamera, mohou posunout trh o kus dál.
Elektrický pohon: Chrysler uvedl do sériové výroby elektromobil Fiat 500e s komponenty Bosch. Do roku 2014 bude mít Bosch na svém kontě 30 sériových projektů v oblasti elektrické mobility. I když tyto projekty ještěnedosahují velkých objemů výroby, plní důležitou funkci v emocionální oblasti, protože s nimi přichází zcela nový zážitek z jízdy: tichý zvuk motoru, intenzivní akcelerace z nízkých otáček.
Vývoj trhu: „Dnes je elektrická mobilita z hlediska obchodu ještě na vedlejší koleji, ale po roce 2020 se může vyvinout v masovou záležitost. Vycházím z toho, že elektromobily budou mít v roce 2020 dojezd minimálně 300 kilometrů.“ (Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva a vedoucí výzkumu a vývoje společnosti Robert Bosch GmbH)
Vývoj akumulátoru: Snížit náklady na lithium-iontové akumulátory minimálně na polovinu a jejich energetickou hustotu minimálně zdvojnásobit – i kvůli těmto cílům založil Bosch společný podnik se dvěma japonskými partnery GS Yuasa a Mitsubishi. Po schválení protikartelovým úřadem hodlají potenciální partneři spojit své know-how v oblastech elektroniky a senzorů s odbornými znalostmi v oblasti chemie elektrických článků.
Obchodní modely: Elektrická mobilita přesahuje klasický model obchodování s produkty. Bosch podporuje dodávkami komponentů pro elektrická jízdní kola a skútry multimodální dopravní koncepty ve velkých městech. Dceřiná společnost Bosch Software Innovations vyvíjí infrastrukturu. Například tzv. eRoaming umožňuje využívat dobíjecí stanice různých dodavatelů elektrické energie. Za tím účelem je vyvíjena softwarová platforma pro společnost Berliner Hubject GmbH, konsorcium automobilových a energetických společností. A pro provozovatele dobíjecích stanic nabízí vhodný balíček pro zahájení podnikání v tomto oboru.
Asistenční systémy: Na cestě k plně automatizované jízdě
Příležitosti na trhu: Trh s asistenčními systémy poroste v následujících letech o 20 procent za rok. Na vývoji bezpečnostních a asistenčních systémů pracuje ve společnosti Bosch na celém světě přibližně 5.000 inženýrů. Bosch realizoval již v roce 2012 s asistenčními a bezpečnostními systémy obrat ve výši více než pět miliard eur. Euro NCAP bude v budoucnosti požadovat pro udělení nejvyššího pětihvězdičkového hodnocení asistenční funkce: od roku 2014 nejméně jednu asistenční funkci a od roku 2016 předvídavou ochranu chodců. To se stane impulzem pro další růst.
Motivace: Cesta k jízdě bez nehod je cestou k automatizované jízdě, protože více než 90 procent všech nehod v městském provozu je způsobováno lidskými chybami. Ročně umírá v důsledku nehod na celém světě 1,3 milionu lidí. Velkou motivací pro výzkum společnosti Bosch je snížení těchto smutných statistik. Systém automatického nouzového brzdění by mohl například zabránit až 72 procentům všech kolizí s vpředu jedoucím vozidlem, které mají za následek zranění nebo úmrtí, pokud by jím byla vybavena všechna vozidla.
Produktové portfolio: Bosch v současnosti nabízí a v blízké budoucnosti nabídne systém rozpoznávání únavy řidiče, předvídavý systém nouzového brzdění, asistenční systémy pro jízdu v jízdním pruhu, upozorňování na křižující vozidla, asistenta pro jízdu staveništěm a předvídavý systém pro ochranu chodců.
Asistent pro jízdu v dopravní koloně: Dnes se musí řidiči v dopravních kolonách za volantem ještě velmi soustředit. Již v roce 2014 začne Bosch sériově vyrábět asistenční systém pro jízdu v dopravní koloně, který udržuje vozidlo aktivními zásahy do řízení ve svém jízdním pruhu. V budoucnosti se z něj stane autopilot pro dopravní zácpy, který zvládne i automatické přejetí do vedlejšího jízdního pruhu.
Parkovací asistent: Věčné hledání parkovacího místa a dlouhé manévrování bude brzy patřit minulosti. V roce 2015 přijde na trh rozšířený parkovací asistent Bosch. Jeho výjimečnou vlastností je dálkové ovládání, s nímž vůz automaticky zajede i do těsné garáže, zatímco řidič zůstane stát venku. Budoucnost: kamerové snímání v rozsahu 360°, s nímž si vůz sám vyhledá volné parkovací místo v parkovacích budovách a garážích.
Vysoce automatizovaná jízda: Pro volnou jízdu na dálnici se rýsuje jasná vývojová linie – kombinace adaptivního tempomatu a automatické změny jízdního pruhu. Do konce tohoto desetiletí se z ní vyvine dálniční autopilot. Čím ambicióznější jsou budoucí bezpečnostní funkce, tím více sázejí na komunikaci mezi vozidly a výměnu dat v reálném čase.
Síťově propojená jízda: více bezpečnosti, více služeb
Connectivity Control Unit: Tento systém umožňuje prostřednictvím dálkové diagnózy vozidla nabízet společnosti Bosch nové služby provozovatelům vozových parků, například včasnou analýzu poruchy a cílenou údržbu. V roce 2014 zahájí první aplikaci velká leasingová společnost.
Drivelog: Díky této platformě mají řidiči digitální přehled o všech nákladech a servisních nabídkách pro své vozidlo. Internetový portál zaznamenává již nyní téměř 250.000 návštěvníků měsíčně. A brzy by jich mohlo být ještě více, protože nově mohou vybrané funkce portálu Drivelog využívat také členové autoklubu ADAC.
mySpin: Je novým řešením společnosti Bosch pro integraci chytrého telefonu do automobilu. Díky tomu je možné využívat uvnitř vozu bezpečně přístupu na internet. Díky řešení mySpin lze ovládat aplikace pro chytré telefony na displeji ve středové konzole.
Komentáře