Stěrače Bosch

15. června 2015, 13:13

Vedle moderních jízdních systémů, jako je ABS, ASR, ESP zvyšujících aktivní bezpečnost automobilů, jsou důležitým bezpečnost-ním prvkem také stírací lišty. Dobré stěrače zajišťují za všech povětrnostních podmínek dobrou viditelnost, a mají proto rozhodující význam pro bezpečnost řidiče i celé posádky.

Stěrače Bosch znamenají pro řidiče i autoservisy v Evropě již velmi dlouho záruku kvality. To stále potvrzují i nezávislé testy časopisu „auto motor und sport“ nebo institutu kvality GTÜ. Mnozí řidiči podceňují riziko špatné viditelnosti a o stěrače, které tvoří zanedbatelnou investici, nepečují. Tím se otevírá velká příležitost pro autoservisy – odbornými argumenty pomoci řidiči a následně zvýšit i svůj obrat. Společnost Bosch je kompletním dodavatelem stěračů pro osobní vozy, kde se uplatňují velmi známé stěrače s duální technologií výroby pryže Twin a bezkloubové lišty Aerotwin. Málokdo ale ví, že Bosch je i dodavatelem číslo jedna na poli stěračů pro nákladní vozy.

Stěrače pro osobní vozy
Stírací lišty Aerotwin v délkách od 380 do 800 mm pokrývají více jak 95% trhu nových osobních vozidel. Společnost Bosch nabízí pro starší vozy tzv. přestavbové sady stěračů Aerotwin, kterými se dají lehce nahradit standardní ramínkové stěrače v délkách od 450 do 700 mm. Instalace stěrače přestavbové sady je díky předinstalovanému adaptéru neobyčejně jednoduchá a rychlá.

Další, již tradiční úspěšnou řadou, jsou stěrače s názvem Twin. Firmě Bosch se jako prvnímu výrobci stíracích lišt podařilo spojit dva různé druhy kaučuku do jedné stírací lišty. Břit stěrače je vyroben z obzvlášť pevné a odolné pryže a naopak hřbet stěrače je vyroben z měkkého a poddajného materiálu, syntetického kaučuku. Tím je zajištěno podstatné zvýšení stíracího výkonu, a tím také vyšší bezpečnost pro řidiče a posádku vozidla.

Poslední, ne však méně důležitou, řadou stíracích lišt jsou stěrače řady ECO. Jsou to stěrače, které plynule nahrazují dlouholetou jedničku v nízko posazeném cenovém segmentu, tzv. akční stěrače. Za výhodnějších cenových podmínek se společnosti Bosch podařilo zvýšit kvalitu, která odpovídá kvalitě stěračů z prvovýroby.

Stěrače pro nákladní vozy a autobusy
Inovativní přístup společnosti Bosch nestojí v pozadí ani v případě stěračů pro nákladní vozidla a autobusy. Redukcí sortimentu se pro zákazníka výběr vhodného stěrače podstatně zrychlil a zjednodušil. Bosch pokrývá více jak 97% všech nákladních automobilů, autobusů a vozidel pro speciální použití. Díky inovaci v konstrukci dochází k redukci různých typů adaptérů, které byly častou ztrátou tolik drahocenného času. Speciální adaptéry na nejrůznější aplikace lze objednat samostatně.

Bosch je prvním výrobcem (stejně jako tomu bylo u osobních automobilů) na světě, který nabízí inovativní technologii Aerotwin exkluzivně pro dodatečné osazení nákladních vozidel Mercedes-Benz Actros a Atego i pro dodávky VW Transporter. Nákladním Aerotwinem je v současnosti v Evropě vybaveno více jak 500 000 automobilů. S prodlouženou životností zaručují stěrače pro nákladní vozy excelentní výsledky stírání, zvyšují bezpečnost a snižují provozní náklady.

Maximální výkon pro každodenní použití
Každý stěrač od společnosti Bosch pracuje na nejvyšší možné úrovni stírání tak, aby zaručil čistý výhled nezbytný pro spokojenost zákazníka. Jako vše, i stěrače časem podléhají opotřebení. Pravidelnou výměnou lze zajistit vynikající výhled z vozidla, a tím zvýšit bezpečnost provozu.

Pokud se na skle objevují šmouhy, stěrač poskakuje nebo dokonce vznikají nesetřená místa, je nejvyšší čas na výměnu. Stěrače pro více aut Systém adaptérů u Aerotwin Multi-Clip kombinuje 14 délek stěračů a 3 adaptéry. Pro každou stírací lištu lze použít více různých ramínek stěračů. Každá stírací lišta má tak více možností připojení, a tudíž ji lze aplikovat na více vozidel. Pro autoservisy to znamená snížení skladovacích nákladů, rychlejší prodej a vyšší rentabilitu.

Power Protection Plus (PPP) s řadou výhod Power Protection Plus je inovační patentovanou technologií stírací pryže. Řidič se tak může spolehnout na perfektně setřené čelní sklo beze šmouh a zaschlých nečistot. Mimořádná robustnost a odolnost stírací chlopně zvyšuje její životnost. Materiál se méně opotřebovává i za extrémního tepla nebo chladu. Ani hluk při stírání nebude řidiče obtěžovat, protože Power Protection Plus snižuje tření pryže na minimum, a to nejen na mokrém skle, ale dokonce i na skoro suchém skle.

Balení (v)hodně napoví Stěrače Bosch jsou díky svému výraznému obalu v prodejních stojanech skoro nepřehlédnutelné. Na první pohled z nich každý vyčte jejich důležité vlastnosti a výhody i to, pro jaké typy vozidel je vybraná stírací lišta vhodná. QR kód pomůže bez zdlouhavého hledání zobrazit montážní video a kdo přeci jen dává přednost jednoduchým ilustracím, toho při montáži povede krok za krokem v balení umístěný jednoduchý montážní návod. Díky němu se montáže nemusí bát ani méně technicky nadané řidičky.

Úspěchy v prvovýbavě
Seznam výrobců vozidel, kteří se rozhodli pro stěračové systémy nebo jejich díly od společnosti Bosch, je velmi dlouhý, protože prakticky zahrnuje všechny významné automobilky. Patří mezi ně vozy Škoda, Audi, BMW, Citroën, Fiat, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Volkswagen, Mercedes-Benz, Ferrari, Ford, Volvo, Jaguar, Porsche, Toyota a další.

Test stěračů ADAC

Dobrý výhled zajistí pouze tři stěrače
Jasný výhled přes přední sklo je pro řidiče nezbytný. Staré, opotřebované stěrače představují obrovské bezpečnostní riziko, to však nedokáží dobře odstranit ani všechny nové stěrače na trhu s náhradními díly.

Pouze tři stírají dobře
Trochu pryže, plechu a plastů, víc toho na stěračích skutečně není. Pro běžné vozidlo nižší střední třídy stojí pár stěračů 11 až 37 Eur. Před zakoupením stěračů si nejen spořiví řidiči kladou otázku, zda i levné stěrače zajistí dobrý výhled bez šmouh. V obchodě obecně v současnosti existují dva konstrukční tvary. Moderní stěrače s ramínkem, které vypadají jako odlitek, nebo stěrače se třmenem s několika klouby. Ty první vypadají daleko lépe, mohou při vyšších rychlostech nabídnout aerodynamické výhody, mají rovnoměrnější přítlak a nemají žádné pohyblivé díly, které by mohly v zimě zamrznout. Tolik říká teorie.

V aktuálním testu stěračů provedených ADAC bylo testováno celkem osm typů. Aby byla pokryta jak moderní, tak také starší vozidla, byly na startu čtyři konvenční stěrače se třmenem a čtyři moderní ploché stěrače. Stěrače podléhají v průběhu své životnosti jednak mechanickému opotřebení, ale působí na ně také okolní prostředí, a to způsobuje stárnutí plastů u stěračů. Oba faktory byly v testu stěračů ADAC zohledněny díky rozsáhlým laboratorním a zkušebním testům. Hodnocen byl stírací výkon, jak nových, tak také zestárlých stěračů, a to při +20 °C a -10 °C. Montáž stěračů není vždy zcela jednoduchá, proto byl do hodnocení zahnut také přiložený návod k použití. Ploché stěrače Bosch „Aerotwin“ suverénně v porovnávacím testu zvítězily s hodnocením 2,0. To, že kvalita stěračů nutně nesouvisí s jejich konstrukčním tvarem, dokazuje výrobek na druhém místě, kterým je třmenový stěrač typu „Twin spoiler“. Ten je rovněž vyráběn společností Bosch a dosáhl celkovou známku 2,2. Tento dobrý výsledek stěrače se třmenem je ale i výjimkou, protože dále umístěné stěrače jsou opět plochými stěrači. Stěrače umístěné na dalších místech často vykazovaly špatné stírání celých ploch na předním skle.

Tři nejhůře hodnocené stěrače vykazovaly zvláště chyby při testech za vysokých mrazů. Kromě toho se ukázalo, že se u některých typů mění kvalita stírání již v novém stavu. Důvodem toho může být různé stáří pryže u stíracích lišt v důsledku dlouhého skladování. Kritéria hodnocení Manipulace se stěrači. V tomto testu bylo hodnoceno zpracování, riziko zranění, návod, montáž a demontáž na vozidle.

Kritérium – kvalita stírání Kvalita stírání byla sledována jak při +20 °C, tak také při -10 °C. V obou kategoriích byly v trvalém testu kontrolovány stěrače v novém stavu i po umělé simulaci slunečního záření. Pro testy byly použity nové neopotřebené páry stěračů. Každý výrobek byl testován s osmi zkušebními vzorky a přitom minimálně dva absolvovaly každý zkušební program. Aby bylo možné optimálně rozpoznat a dokumentovat vznik šmouh nebo také cukání ve stíraných oblastech, byly průběhy hodnocení prováděny na tmavých sklech. Po každém testování byl povrch skla pečlivě vyčištěn a vyleštěn. Testovací produkty byly vždy zakoupeny anonymně.

Tipy pro řidiče

  • Opotřebené stěrače ihned vyměnit
  • Před zakoupením stěrače bezpodmínečně zkontrolovat cenu
  • Ploché stírací lišty nabízejí často výhody a dodávají se i pro starší vozidla
  • Při montáži dbát na návod k obsluze pro vozidlo, řada vozidel má servisní nastavení pro stírací ramínka.
  • Nové stěrače montovat opatrně. Zvednutá ramínka stěračů bez stíracích lišt mohou vážně poškodit přední sklo.
  • Stírací výkon se značně zlepší použitím kvalitních kapalin pro ostřikovače. Totéž platí v zimě pro směsi do ostřikovačů, dobré prostředky chrání nejen před mrazem, ale dokáží také při nízkých teplotách uvolnit řadu nečistot. Tím se prodlužuje životnost stěračů.
  • Dobrý stírací výkon musí být zaručen nejen s čistým sklem. Proto je nutné čističem skla pravidelně sklo čistit a odstranit také vosky a silikony po průjezdu myčkou.
  • Stěrače se nesmějí používat jako škrabky na led.

 

Související články

Digitální inteligence Bosch v moderních převodovkách
Digitální inteligence Bosch v moderních převodovkách

Výrobce prvního automobilu se spalovacím motorem (1885) Karl Benz by asi nevěřil, jak se v čase proměnila jeho patentovaná motorová tříkolka. Dnešní moderní vozidla vyšší třídy sice až na malé výjimky musí stále řídit člověk, přesto mu v tom vydatně pomáhá řada miniaturních počítačů v podobě řídicích jednotek, jejichž úkolem je například řídit bezpečnostní systémy […]

Magazín Formule Bosch 05/15
Magazín Formule Bosch 05/15

Právě vyšlo nové vydání magazínu Formule Bosch. V tomto čísle najdete: novinky ze světa automobilové techniky značky Bosch nové trendy v technologiích používaných v automobilech novinky z oblasti dílů a diagnostiky Bosch diagnostika nerovnoměrného chodu vozidla a mnoho dalšího Magazín lze dostat následujícími způsoby: Aktualizace je k dispozici ke stažení v rámci aplikace Bosch iCenter (na tabletech a telefonech se […]

Bosch promění automobil v aktivní součást internetu
Bosch promění automobil v aktivní součást internetu

Síťové propojení je klíčem k elektrifikaci a automatizaci. Každodenní život bez internetu je už sotva představitelný. Brzy to bude platit i pro automobil. Bosch totiž promění automobil v aktivní součást internetu. „Síťové propojení je klíčem k elektrifikované a automatizované jízdě,“ řekl Dr. Markus Heyn, člen představenstva Robert Bosch GmbH na 62. mezinárodním kolokviu pro motoristické novináře, které […]

BOSCH: Posilovač brzd je významným pomocníkem
BOSCH: Posilovač brzd je významným pomocníkem

Posilovač brzd podporuje sílu nohy při sešlápnutí brzdy a snižuje tím potřebné vynaložení síly. V kombinaci s hlavním brzdovým válcem je součástí brzdové soustavy osobních vozidel. Obě běžná provedení posilovačů brzd jsou podtlakový nebo hydraulický posilovač brzd. Konstrukce Brzdové systémy osobních vozidel jsou většinou vybaveny podtlakovými posilovači brzd. Ty využívají pro posílení síly nohy řidiče […]

I kabinový filtr dokáže přispět k bezpečnosti jízdy
I kabinový filtr dokáže přispět k bezpečnosti jízdy

Podle odborníků trpí v České republice alergickou rýmou přibližně 2 miliony obyvatel. Zatím nikdo nezjišťoval, jaké procento těchto alergiků usedá na jaře, tedy v době největší koncentrace pylů ve vzduchu, za volant. Nicméně je dokázáno, že těsně před tím, než alergik kýchne, zavře na moment oči a při padesátikilometrové rychlosti ujede poslepu 14 metrů. V […]

Bosch: Žárovky Gigalight Plus 120
Bosch: Žárovky Gigalight Plus 120

Nové halogenové automobilové žárovky Gigalight Plus 120 osvět-lují vozovku až o 120 procent vyšší svítivostí než běžné halogenové žárovky. Delší světelný kužel zvyšuje dohlednost a zajišťuje bez-pečnější a komfortnější jízdu jak v noci, tak za špatného počasí. Přednost v jízdě pro vaši bezpečnost: pravidelná kontrola světel Vidět a být viděn má zásadní význam v provozu […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!